Tohumculuk Yasası Hakkında bir Yorum

Yazan: Cem Birder, 2007

Endemik türler açısından dünyada önemli coğrafyalardan birini oluşturan Türkiye’de biyoçeşitliliğin ve yerel bitki tohumlarının korunması sadece kendi topraklarımız için değil, tüm dünyanın geleceği açısından da önemli bir sorumluluk ve bilinci gerektiriyor. Tarım sektörünün ülkemizde yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen, küçük çiftçimizin inancı, enerjisi ve yerel değerleri sahiplenme duygusu topraklarımızın geleceğinin en önemli teminatları arasındadır.

Türkiye’de 8 Kasım 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu, bilimsel, hukuksal ve sosyal yönleri ile ele alınmalı, özellikle AB uyum sürecinde yasalaştırılması sebebiyle, AB dahilinde mevcut uygulamalardaki benzerlikleri ve farklılıkları ile ortaya çıkan sonuçlar üzerinden ülkemiz açısından muhtemel etkileri tartışılmalıdır:

 

 

Bilimsel yaklaşım: Islah ve bioteknolojik yöntemlerle verim ve kalite artışı sağlanan tohum türlerinin farklı alan uygulamalarındaki uyumluluğu; doğal yapı ve biyoçeşitlilik üzerine etkileri.

Hukuksal yaklaşım: Sertifikalandırılmış (ve patent altına alınmış) tohum türlerine karşın, yerel tohumların yasal sürdürülebilirliği; çiftçinin yaşamsal özgürlük hakları.

Sosyal yaklaşım: Yerel tohumculuğun azalmasının, kırsalda geleneksel yaşam ve sosyal değerler üzerinde etkileri; çiftçinin kendi tohumunu tercih etme özgürlüğü.

Tüm dünyada sektörel olarak tohumculuğun kayıt altına alınması endüstriyel patent ve ticaret kanunları açısından bazı haklı gerekçeler oluştursa da, yerelde çiftçilerin, kendi tohumundan kazanç elde etme özgürlüğünü elinden almakta, bu durum yaşamsal bir değer olan tohumun sertifikalandırılmadıkça kullanım haklarında önemli sınırlamalar oluşturmaktadır. AB çiftçi örgütlerinin bu yönde uzun yıllardır sürdürdükleri hukuk mücadelerinin yanısıra, Yunanistan ve Lüksemburg gibi bazı AB üyesi ülkelerin bu esaslardaki yasaları henüz ülkelerinde kabul etmemiş olmaları ise önemli birer emsaldir.

Hukuk kuralları çerçevesinde, 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu kapsam, hedef ve olası sonuçlarının ilgili platformlarda incelenmesi sürecine paralel olarak, kırsal alanda yerel tohumların korunması, takas edilmesi ve konunun geleceğimiz açısından öneminin anlaşılması için Buğday Derneği üstüne düşen sorumluluk bilinci ile projelerinde ve bundan sonraki çalışmalarını,

  • örnekler oluşturma
  • var olana destek olma
  • bilginin dolaşımını sağlama

esaslarında yerine getirecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s