Sağlıklı Barınma ve Kerpiç (1); Cengiz Bektaş, And Akman

14 Şubat 2008 Perşembe

Bu haftaki Açık Radyo’da Toprak Ana program konuğumuz yüksek mimar, mühendis, ozan ve yazar Cengiz Bektaş. Programımıza ayrıca, Almanya’dan yüksek iç mimar ve yapı biyoloğu And Akman telefon ile katılıyor.

Kerpicin çevresel, sağlık ve dayanıklılık yönleriyle tarihsel süreçte değerini, farklı uygulamalarını ve bugünkü durumunu konuşuyoruz.

Anadolu’da onbin yıl önce başlayan tarımla birlikte, insanoğlunun su kıyısındaki yerleşik yaşama adım atmasıyla kerpiç esaslı yapılanma da doğuyor. Dededen toruna geçen (ve eklenen) geleneksel bilgilere paralel olarak, akademik platformların ve teknik kurumların kerpicin çağdaş kimlik kazanmasındaki önemine değiniyoruz.

Anadolu’da bugün yeni yapılan binaların sadece %25’i kerpiç, ancak halkımızın yarısı halen kerpiç evlerinde yaşıyorlar. Yönetmeliklerde yer alamayan, belediyelerce ruhsat verilmeyen kerpiç binalarımızın geleceği ne olacak? Buna karşılık yaşamının en az yarısını kerpiç işine adayan Prof. Ruhi Kafesçioğlu’nun kullanıma kazandırdığı ve özellikle depreme karşı mukavemeti ile dikkat çeken “alker” uygulamaları nasıl yaygınlaşabilecek?

Program ses kaydı aşağıda yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s