Doğayı Bitirme Yasası

(Cengiz Aktar, Taraf Gazetesi, 19 Ekim 2012)

Doğayı koruma adına peşkeş çekmeyi hedefleyen yasa geçmek üzere. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın ilk 14 maddesi 31 mayısta Meclis Çevre Komisyonu’nda gayrı şeffaf bir şekilde jet hızla kabul edilmiş ve Genel Kurul’a gönderilmişti. Meclis’in tatile girmesi ile tasarının yasalaşması yeni yasama yılına kalmıştı.

2003 yılından beri üzerinde çalışılan taslak 2009’da hazır hâle geldi. Ama 74 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Tabiat Kanunu İzleme Girişimi ve Avrupa Komisyonu’nun muhalefetiyle karşılaştı. Geri çekildi ama her daim olduğu gibi bir zaman sonra yine yasama sürecine dâhil edildi. Yasa 1958’den beri doğa koruma konusunda edinilmiş kazanımları bir kalemde siliyor. 6. Madde korunan alanların sınırlarının değiştirilebilmesi veya tümüyle kaldırılmasının önünü açıyor. Daha önceki tasarıda bilimsel çevreler, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve koruma alanlarında yaşayanların karar süreçlerine dâhil olması için öngörülen kurulların tümü tasarıdan çıkarıldı.

Toprakların hepi topu yüzde beşine karşılık gelen doğal ve kültürel SİT alanları, muğlâk tanımlanmış “koruma-kullanma dengesi” ve “üstün kamu yararı” gibi kavramlar yoluyla, korumadan ziyade madencilik, enerji, sanayi, tarım, turizm sektörlerinin kullanımına açılıyor. SİT alanı tayin edecek kurullara atamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Türkiye’deki 1234 doğal SİT alanında doğaya zarar veren müdahaleler, koruma kurulları ve mahkemelerce engellenebiliyordu. Eğer tasarı bu hâliyle yasalaşırsa bağımsız Koruma Kurulları’nın doğal SİT’lerle ilgili herhangi bir yetkisi kalmayacak. Sonuçta bu yasayla 3500’den fazla yerel bitki türüyle dünyanın eşsiz doğa zengini topraklarından birisi olan Türkiye’nin bu varlığını geri dönüşsüz kaybedecek. Kalkınırken yok olmak böyle bir şey herhalde.

***

Editörün notları:

Kısaca Tabiat Kanunu olarak adlandırılan ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın yeni yasama döneminde meclisin gündeminde görüşülecek olması çevre örgütlerini harekete geçirdi. 74 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Tabiat Kanunu İzleme Girişimi, TBMM’de bulunan 550 milletvekiline mektup göndererek koruma konusunda 1958 yılından beri edinilmiş tüm kazanımları yok edeceği öne sürülen tasarıyla ilgili çekincelerin ortaya konması çağrısı yaptı.

http://www.odatv.com/n.php?n=550-vekile-tabiati-bozuk-yasa-mektubu-1610121200

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi

İlgili kanun çalışmaları hakkında görüş ve önerilerle birlikte, gelişmelerin yer aldığı Blog Sitesi:

http://tabiatkanunu.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s