Coronavirus ve Gates Vakfı

Yazan: F. William Engdahl, 18 Mart 2020 (*)

Tartışmasız, hiç kimse koronavirüs ile uğraşmayı amaçlayan aşılar üzerine araştırmaları teşvik etme ve finanse etme konusunda Bill Gates ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan daha aktif olmamıştır. Wuhan salgını açıklanmadan sadece birkaç hafta önce, bir koronavirüs küresel pandemisinin simülasyonuna sponsor olmaktan, görünüşte yeni virüs için yeni bir aşı bulmak için çok sayıda kurumsal çabayı finanse etmeye kadar Gates varlığı orada. Aslında tüm bunlar ne anlama gelebilir?

Evde corona virüs testi yapma imkanı sağlayan projeye Bill Gates desteği


En azından Bill Gates’in peygamberlik vasfı olduğunu itiraf etmeliyiz. Kendisi yıllarca küresel boyutta öldürücü bir salgınının geleceğini ve bunun için hazırlıklı olmadığımızı iddia etti. 18 Mart 2015’te Gates, Vancouver’daki salgın hastalıklar hakkında bir TED konuşması yaptı. O gün blogunda şunları yazdı: “Son zamanlarda hakkında çok şey öğrendiğim bir konu hakkında kısa bir konuşma yaptım – salgın hastalıklar. Batı Afrika’daki Ebola salgını bir trajedi – bunu yazarken 10.000’den fazla insan öldü. Bu salgın ne kadar korkunçsa, bir sonraki daha da kötü olabilir. Dünya, çok sayıda insanı çok hızlı bir şekilde enfekte eden bir hastalıkla, özellikle de öldürücü bir griple başa çıkmaya hazır değil. 10 milyon veya daha fazla insanı öldürebilecek bir salgın… ”

Aynı yıl, Bill Gates New England Tıp Dergisi için “Bir Sonraki Salgın: Ebola’dan Dersler” başlıklı bir makale yazdı. Orada, hastalara verilmek üzere, belirli proteinler (antikorlar dahil) üretmelerini sağlayacak bir dizi özel RNA bazlı yapı içeren özel bir ilaç sınıfından bahsetti. “Bu çok yeni bir alan olmasına rağmen umut verici, çünkü güvenli bir tedavi için oldukça hızlı ve büyük ölçekli üretime uygun olarak tasarlanabilir, uygulanabilir. Daha temel araştırmalar, Moderna ve CureVac gibi şirketlerin araştırmaları sonucunda bu yaklaşımı salgınları durdurmak için önemli bir araç haline getirebilir.” Moderna ve CureVac bugün Gates Vakfı’ndan fon alıyor ve mRNA’ya dayalı onaylı bir COVID-19 aşısı geliştirme yarışına liderlik ediyorlar.

2017 ve CEPI’nin Kurulması

Küresel grip benzeri salgınlar aslında Gates’in ve benzer güçlü vakıfların yıllarca hazırlandığı bir olaydır. 2017’de Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında Gates, Norveç, Hindistan, Japonya ve Almanya hükümetleriyle, yanlarına İngiliz Wellcome Trust’ı da alarak, CEPI (the Coalition for Epidemic Preparedness Innovations – “Salgına Hazırlık Buluşları Koalisyonu”) adlı bir girişim başlattı. Belirtilen amaç, gelecekteki salgın hastalıklara karşın, “ihtiyaç duyulacak aşıların gelişimini hızlandırmaktır”. O günlerde, “Aşı geliştirme araştırmalarının umut vaat eden kısmı, patojenlerin DNA ve RNA’sını haritalamak ve aşı yapmak için genom bilimindeki ilerlemeleri kullanmaktır” dedi. Buna geri döneceğiz.

Etkinlik 201

2019’a kadar Bill Gates ve vakıf, pandemik senaryolarıyla uyumlu olarak tam gaz ilerliyordu. Ürkütücü bir hayali senaryo oluşturan bir Netflix filmi yaptı. “Explained” (“Açıklanmış”) dizisinin bir bölümünde, Çin’de canlı ve ölü hayvanların istiflendiği ve küresel olarak yayılan ölümcül bir virüsün patladığı ıslak bir pazar hayal etti. Gates filmde uzman olarak karşımıza çıkıyor: “Milyonlarca insanı öldürecek bir şey düşünürseniz, bir salgın bizim en büyük riskimizdir.” Pandemilere daha iyi hazırlanmak için hiçbir şey yapılmazsa, dünyanın geriye bakıp potansiyel aşılara daha fazla yatırım yapmış olmayı dileyeceği zamanın geleceğini söyledi. Bu, dünyanın Wuhan’daki yarasalar ve canlı hayvan pazarı hakkında birşey duymadan haftalar önceydi.

Ekim 2019’da Gates Vakfı, dünyanın halk sağlığı konusunda önde gelen kurumlarını dahil eden “kurgusal” senaryo simülasyonunu canlandırmak üzere, Dünya Ekonomik Forumu ve Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi ile bir araya geldi. Bu girişim “Olay 201” (“Event 201) olarak adlandırıldı.

Web sitelerinin tanımladığı gibi, Olay 201 “yarasalardan domuzlara geçen ve sonunda insandan insana etkili bir şekilde bulaşabilen ve ciddi bir salgına yol açan yeni bir zoonotik (hayvandan insana bulaşan) koronavirüsün patlak vermesini simüle etti. Patojen ve neden olduğu hastalık büyük ölçüde SARS üzerinden modellendi, ancak hafif semptomları olan insanlar tarafından topluluk ortamında daha bulaşıcıydı…”

Olay 201 senaryosunda, hastalık ilk kez Brezilya’daki bir domuz çiftliğinde görülüyor, ve düşük gelirli bölgelere yayılarak, nihayetinde bir salgına dönüşüyor. Hastalık, Portekiz, ABD ve Çin’e ve hiçbir ülkenin onu kontrol edemediği noktaya kadar hava yolu taşımacılığı ile taşınmaktadır. Senaryo, ilk yıl içinde olası bir aşı bulunmadığını ortaya koymaktadır. “Tüm insan nüfusu duyarlı olduğundan, salgının ilk aylarında kümülatif vaka sayısı katlanarak artarak, her hafta iki katına çıkar.”

Senaryo, kurgusal koronavirüsün 65 milyon ölüme neden olduğu 18 ayın ardından sona erer. “Salgın hasta sayısının azalması nedeniyle yavaşlamaya başlıyor. Salgın, etkili bir aşı olana kadar veya küresel nüfusun% 80-90’ı hastalıktan etkilenene dek belli bir seviyede devam edecektir. ”

Olay 201 Oyuncuları

Gates-Johns Hopkins, Olay 201 kurgusal senaryosu kadar ilginç olabilecek diğer bir şey, hayali küresel deneye katılmaya davet edilen panelistlerin listesidir.

Seçilen “oyuncular” (senaryoda böyle tanımlanıyorlardı) arasında George Fu Gao vardı. Dikkat çeken özelliği, Gao’nun 2017’den beri Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin direktörü olmasıydı. Uzmanlık alanı arasında “grip virüsü türler arası iletim (konak atlama)” var… Ayrıca, virüs ekolojisi ve özellikle, a) grip virüsü ve b) göçmen kuşlar/kümes hayvanları ve c) yarasadan türetilen virüs ekolojisi ve moleküler biyoloji, arasındaki ilişkiler ile ilgilenmektedir. Yarasadan türetilen virüs ekolojisi…

Prof. Gao’nun katıldığı panelde, Obama döneminin eski CIA Genel Müdür Yardımcısı Bayan Avril Haines de yer aldı. Kendisi, ayrıca Obama’nın Başkan Asistanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Baş Yardımcısı olarak da görev yaptı. Gates etkinliğindeki oyunculardan bir diğeri de, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (“CDC”, Centers for Disease Control and Prevention), Halk Sağlığına Hazırlık ve Müdahale Ofisi Direktörü Tuğamiral Stephen C. Redd idi. Aynı CDC, bugünlerde ABD’deki COVID-19 vakalarını test etmek için yeterli işlevsel testlere sahip olmadığı için büyük bir skandalın merkezi halindedir. Hazırlıkları övgüye değerdi!

Grubu tamamlayan, dev tıp ve ilaç şirketi olan, skandallara bulaşmış  Johnson & Johnson’ın Başkan Yardımcısı Adrian Thomas’dı. Thomas, Ebola, Dang humması, HIV için aşılar geliştirmek de dahil olmak üzere, J&J’deki pandemik hazırlıklarından sorumludur. Oyuncular arasında, Lufthansa Group Havayolları için Kriz, Acil Durum ve İş Sürekliliği Yönetimi Başkanı Martin Knuchel vardı. Lufthansa, COVID-19 salgını krizi sırasında uçuşları önemli ölçüde azaltan en büyük havayolu şirketlerinden biri olmuştur.

Bütün bunlar, Bill Gates’in gizemli 1918 İspanyol gribinde iddia edilen ölümlerden bile daha büyük olabileceğini ve küresel olarak en az son beş yıldır uyarı yaptığını söyleyen küresel bir salgın olasılığı ile dikkat çekici bir kaygıya sahip olduğunu gösteriyor. Bill & Melinda Gates Vakfı’nın ayrıca dahil olduğu şey, CRISPR gen düzenleme ve diğer teknolojiler temelinde yeni aşıların geliştirilmesini finanse etmektir.

Coronavirus Aşıları

Gates Vakfı her cephede aşı gelişimini maddi olarak destekliyor. Pennsylvania Inovio Pharmaceuticals, Nisan ayında insanlar üzerinde, şüpheli ve hızlı bir şekilde test edilecek olan bir aşı olan INO-4800 adlı projeyi geliştirmek için Gates destekli CEPI’den, Epidemik Hazırlık Yenilikleri Koalisyonundan 9 milyon dolar aldı. Ayrıca Gates Vakfı, yeni aşının intradermal uygulaması için tescilli bir akıllı cihaz geliştirmesi için şirkete 5 milyon dolar daha destek sağladı.

Ayrıca CEPI aracılığıyla Gates Vakfı, messengerRNA veya mRNA olarak bilinen yeni bir radikal aşı yönteminin geliştirilmesini finanse etmektedir.

Şu anda SARS-CoV-2 olarak adlandırılan Wuhan hikayesi koronavirüsüne karşı bir aşı geliştirmek için Cambridge, Massachusetts biyoteknoloji şirketi Moderna Inc.’e ortak finansman sağlıyorlar. Moderna’nın diğer ortağı, Ulusal Sağlık Enstitüsünün (NIH) bir parçası olan ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’dür (NIAID). NIAID başkanı, Trump Administration virüs acil yanıtının merkezindeki kişi olan Anthony Fauci‘dir. Fauci-Gates Moderna koronavirüs aşısı mRNA-1273 hakkında dikkat çeken şey, yıllar değil haftalar içinde ortaya çıkması ve 24 Şubat’ta fareler üzerinde değil, insan kobayları üzerindeki testler için doğrudan Fauci’nin NIH’sine gitmesidir. Normal. Moderna’nın baş tıbbi danışmanı Tal Zaks, “Bunu bir hayvan modelinde kanıtlamanın, klinik bir uygulamaya götürmenin kritik koşulu olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Moderna’nın web sitesinde dikkat çeken bir başka kabulü de yasal uyarıdır, “İleriye Dönük Beyanlara İlişkin Özel Not:… Bu riskler, belirsizlikler ve diğer faktörler, diğerleri arasında:… mRNA teknolojisini kullanan hiçbir ticari ürün kullanım için henüz “onaylanmamıştır”. Başka bir deyişle, insan sağlığı ve güvenliği için, aşı henüz tamamen kanıtlanmamıştır.

COVID-19 için bir aşı geliştirmek için kanıtlanmamış mRNA teknolojisi ile çalışan bir başka biyoteknoloji şirketi de bir Alman şirketi olan CureVac. 2015’ten beri CureVac, kendi mRNA teknolojisini geliştirmek için Gates Vakfı’ndan para aldı. Ocak ayında Gates destekli CEPI, yeni koronavirüs için bir mRNA aşısı geliştirmek için 8 milyon dolardan fazla bağış yaptı.

Buna Gates Vakfı’nın ve CEPI gibi ilgili kuruluşların DSÖ olarak bilinen kamu-özel kuruluşlarının en büyük fon sağlayıcılarını oluşturduğunu ve şu anki direktörü Tedros Adhanom’un tıp doktoru olmayan tarihteki ilk WHO müdürü olduğu gerçeğini de ekleyin. Tedros Etiyopya’da bir hükümet bakanı iken, Gates Vakfı ve HIV konusunda yıllarca çalıştı. Mevcut koronavirüs pandemisinde, Gates’in ayak izlerinin bulunmadığı neredeyse hiçbir alan olmadığını görüyoruz.

Tüm bunlar insanlığın iyiliğine mi, yoksa bizleri endişelenmemiz gereken bir yere mi götürüyor; zaman gösterecektir.

(*): İngilizce aslından çeviren: Cem Birder. Yazıya eklenen link’ler yazara ait değildir; güncel görüşleri ve gelişmeleri ilişkilendirmek amacıyla eklenmiştir.

Yazının aslı: http://www.williamengdahl.com/englishNEO18Mar2020.php

F. William Engdahl (doğum yılı: 1944) stratejik risk danışmanı ve öğretim görevlisidir, Princeton Üniversitesi’nden siyaset diplomasına sahiptir ve sadece çevrimiçi “New Eastern Outlook” dergisi için petrol ve jeopolitik alanında en çok satan yazardır.

“Sahte Domuz Gribi, Sahte Gıdalar”, “Küresel Tam Hakimiyet”, “Amerikan Yüzyılın Çöküşü”, “Ölüm Tohumları” kitaplarından bazılarıdır.

9 Nisan 2009 tarihinde, Istanbul Açık Radyo’da gerçekleşen radyo programı ses kaydını dinleyebilirsiniz; William Engdahl, “Modern Tohumlar ve Yaşam” (ses kaydı linki).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s