Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

İlk meclisin açılışından, 23 Nisan 1920’den 100 yüzyıl sonra, tüm dünya evlerine kapanmış şekilde bir salgın hastalığın geçmesini bekliyor… Ne yazık ki bugün sokaklarda kutlayamıyoruz yüzüncü yılı. 2 yıl önce yazdığım yazımı paylaşıyorum, iki yıl öncesinin fotoğraflarıyla…

* * *

Geleneksel gıda gibi, geleneksel bayramlar da kültürümüzün lezzetini oluşturuyor. Yaklaşık yüz yıldır kutluyoruz 23 Nisanları. Çocukluğumdaki tören heyecanlarını unutamıyorum. Kentlerin hızlanan yaşam karelerinde, artık sokaklarda trampet çalanlara rastlamak zor.

Anılarımızı hatırlattıkça, 23 Nisan bizim için özlem. Bayramiç’te çocuklar okullarında gösteriler yapıyor, oyunlar oynuyor, şiirler okuyor. İddiasız, alçak sesli. Bunun kıymetini hissediyoruz onları izlerken. Velilerin büyük bölümü kasaba civarındaki köylerden geliyor; bugün herkesin bayramı. Buluşmak bayramların meyvesi…

nisan_01.jpg

Bayram sabahı her öğretmenin kendi sınıf hazırlığı ayrı… Öğretmenlerin işinden keyif alması, çocukları sevmesi, öğrettikleri bilgiye inanması okullardaki mutluluğun ilk koşulu. Öğretmenlerin mutlu olmasının koşulunda elbette yaşadıkları coğrafyanın, yaşam koşullarının, huzurun da etkisi büyük. Öğretmenlerinkinden farklı değil, doktorun, nalburun, kasabın, bakkalın, savcının, memurun mutluluğu. ‘Ulusal egemenlik’ belki de bu mutluluk seviyesiyle ölçülmeli; veya o mutluluğun var olabilmesini sağlayacak kriterlerle, stratejilerle, hayallerle.

nisan_02.jpg

Yarının Türkiye’sini çocuklarımız yaratacak. ‘Ulusal egemenlik’ kavramını tarihsel süreçleriyle mukayese ederek yeniden şekillendirecekler. Bu eserin önceliği (muhtemelen), siyasi, ekonomik veya etnik olmayacak. Bu eser, insanı, doğayı, yaşadığımız ülkeyi ve dünyayı birlikte kucakladığında güçlü olacak. Bizlerin sorumluluğu, çocuklarımıza gerekli motivasyonu, duyguyu, cesareti sağlamak. Öğretmenlerin sorumluluğu, – tüm müfredat koşulunun yanında, öğrencilerinin takım ruhunda öz güvenlerini güçlendirmek. Kırların rengarenk çiçekleri gibi, her bir çocuğu, öngöremediğimiz, hatta zorlandığımız farklılıklarıyla sevdiğimizde, onlar daha çok gülecek ve eğlenecekler; üretken, barışçıl ve sağlıklı kalacaklar.

nisan_03.jpg

Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı hepimize kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s