Gönül Bedeli, bir deneysel ekonomi

İhtiyacımız olan şeylerin en ucuzunu almak yerine, farklı kıymetleri düşünen, gözeten, talep eden yeni ekonomi sistemlerine ihtiyacımız var. Belli ki, en ucuza aldığımız şeyler zaten ihtiyacımızı karşılamıyor.

Yerel ekonomiler küresel neoliberal akıma büyük oranda yenik düşeli, sadece ticari etik anlayış etkilenmedi. İnsanın birey hakkı her geçen gün daha fazlasıyla yok sayılıyor. İnsan eliyle değişen iklim koşulları ve doğanın sertleşen yanıtları bireyselliği güçsüzleştiriyor. Dünya insan nüfusunun farklı yöntemlerle azalmaya başlayacağını düşünmeye başladık. Komplo teorileri veya değil. Robotlar artıyor; insan gruplarının ayrışacağı, ve gereksiz olanların ayıklanmaya başlayacağı bir dönemdeyiz.

Astrolojik harita ise, 21 Aralık 2020 itibarıyla, iki zıt gezegen olan Satürn ve Jüpiter’in kavuşmasıyla, 200 yıl aradan sonra ilk kez hava elementinde ve 800 yıl sonra ilk kez kova burcunda, kader ve özgür iradenin buluştuğu dönemi tanımlıyor. Kültürel anlayışlarda ve ideolojilerde değişim zamanı…

Herşeyin olması gerektiği gibi aktığı, evrende, doğada zaten sürekli bir değişim olduğunu, ani sıçrayışlar veya mucizeler karşımıza çıkmasa da, her günün bir öncekinden farklı, taze ve yenilikçi olduğunu bizzat hissetmek mümkün.

Önerdiğim “gönül bedeli” uygulaması, ticaret tarihinde ilk yöntem olan “takas” yaklaşımına yakın bir çözüm. Birbirini görerek ve karşılıklı pazarlıkla ellerindekini değiş-tokuş yapanlara nadiren köy pazarlarında rastlıyoruz. Ancak ne yazık ki artık çoğu, sadece masallarda yaşıyor.

Elma ile öneriyorum. Dünyada en çok tüketilen ve ortalamada en çok tarım ilacı gören meyve. Ayrıştırılması önem taşıyor sağlıklı ve şifalı olanının. 12 senedir organik sertifika (*) ile üretime devam ediyorum. İnsan ve doğa dostu elmalarımı “gönül bedeli” ile daha çok sayıda aileye, çocuklara ulaştırmak istiyorum. Kabuklarıyla yenmesi için.

(*)
Organik sertifika bilgisi için link.
Analiz raporu için link.

Ahşap kasada 20 kg Golden elma.

Gönül Bedeli nedir?

Gönül bedeli, ürünü teslim alan kişinin kendi inisiyatifinde yaptığı değerleme ile oluşturduğu bedeli satıcıya ödemesidir.

Gönül bedeli nasıl oluşur? Alıcının ürünü ne kadar beğendiği, ürünün benzerlerinin piyasa değeri (*), alıcıya göre ürünün olması gereken değer, alıcının alım gücü, ürünün erişilebilirliği, kargolama hizmeti gibi parametreler gönül bedeline temel oluşturur.

İlk bakışta gönül bedeli uygulaması satıcının alıcıya, tek taraflı bir jesti gibi algılanabilir. Ama olası ilişki, ticari boyutu aştığında, gönül bedeli artık bir gönül yakınlığına doğru gider. Ödenecek TL değerin ötesinde, alıcı ve satıcı arasında dostluk ve yaşamsal görüş alışverişleri gelişebilir. Alıcı ve satıcı zaman içinde rol değiştirebilir.

Nasıl talep edebiliriz?

1) Üreticiden direkt almak için, e-posta adresi: cembirder@gmail.com

Her Çarşamba kargolama yapıyorum. 2021 öncesinde, http://www.toprakana.com.tr üzerinden en az bir kez sipariş verenler, e-posta ile her salı akşamına dek sipariş verebilirler. Sipariş, korunaklı ahşap kasada, organik sertifikalı 20 kg Golden elmayı kapsar. E-posta mesajınızda isim, adres ve cep telefonu bilgilerinizin yer alması gerekiyor.

2) Gıda Kooperatifinizden, görerek, tadarak 3 kg elma alımı yapabilirsiniz. Gönül bedelinizle…

Belki gün gelir, tüm ürünlerimiz “gönül bedeli” ile alıcısıyla buluşur. Büyüklerin yanında küçük üreticilerin de gücü bu olur bakarsınız, madem değişim zamanı…

Gerçek gıda adil ve şeffaf yöntemlerle üretilir, kutsaldır, şifadır.

Sağlıklı beslenmek ve yüksek bağışıklık geliştirmek toplumsal bir haktır.

Selam ve sevgilerimle,

Cem Birder

(*): Mukayese için alternatif fiyatlar:

– Carrefour, Golden Elma (konvansiyonel): https://www.carrefoursa.com/golden-elma-kg-p-30035234
– CityFarm, Starking Elma (organik): https://www.cityfarm.com.tr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=193&virtuemart_category_id=937&lang=tr
– Migros, Golden Elma (konvansiyonel): https://www.migros.com.tr/elma-golden-kg-p-19e0830
– TazeDirekt, Starking Elma (organik): https://www.tazedirekt.com/organik-elma-1-kg-p-19e69ee

Yukarda yer alan firmaların ürünleri de eve kargolama dahildir; perakende 1 kg için birim fiyatlardır.

1 Comment

  1. merhaba Cem nasılsın Gonul bedeli yazını okudum harıka bir fıkır insaallah ıstedigin seklıyle gelişir. Meyve kurutma tesısını yapmayı dusunuyormusun bence ivedi olarak yapmalısın böylelıkle hem ürünlerin kıymetlenir hemde cocuklar saglıklı meyvelere kavusur.Ayrıca ben şunu dusunuyorum ınsanlar yenı gelişmeler karsısında muhakkak bırseyler geliştirecekler (komin koyler vb) ancak sürdürülebilirliklri ne kadar olacak bunun için sibernetigi kullanmamız lazım yani düsündüklerimizin yasamımızda kolaylıkla ve herkesın hayrına olması lazım Sevgiler SElamlar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s