Yeni Adımlar

Toprak Ana Platformu Kabul Beyanı (link) esasında çalışmalarımızı 12 yıldır sürdürüyoruz. Pandemi ile ivme kazanan yaşam düzeni değişimi ile temelde benimsediğimiz değerleri güçlendirecek anlayış ve tasarımlara ihtiyaç duyuyoruz;  çabamızı yaratıcılık ve cesaret ile güçlendiriyoruz.

Önemsediğimiz iki faktörün, – teknoloji ve geleneksel değerlerin – çoğu kez zıt yöndeki akışına rağmen oluşturacağımız dengeli bütünlük ve yeni reçeteler, (bugün ve yarınlarda) çelişkisiz, güvenilir ve dostça bir yapıya daha iyi hizmetler verebilir.

Kırsalda doğa ve insan dostu tarım hakkında bilgi, tartışma, radyo programları ve benzeri çalışmaları kapsayan http://www.toprakana.org blog sitesi ve sağlıklı gıda tedariki amaçlı http://www.toprakana.com.tr e-ticaret sitesi için eklenecek yeni perspektif hedeflerimiz şunlar olabilir:

A) Blog sitemiz; http://www.toprakana.org:

1. http://www.toprakana.com.tr hizmetleri genelinde ve tüzel kişilik (şirket yapısı, yeniden yapılanma, yeni teknolojiler kullanımı) için (açık, yarı-açık) tartışma forumu.

2. Yeni yazıların seçimi/eklenmesi, okuyucu yorumları ve yeni fikirler hakkında çevirim içi (Zoom, vb.) görüşmeler.

B) E-ticaret sitemiz, http://www.toprakana.com.tr:

1. Web sitesinde azami şeffaflık ve güven sağlayacak şekilde farklı yöntemler geliştirilmesi (örneğin: Blok Zincir temelli Akıllı Sözleşmeler):

– Üreticiler ile geçerli olan Toprak Ana sözleşmeleri.

– Kargo firmaları ile geçerli olan sözleşmeler.

– Aday üreticiler için katılım koşulları, başvurular ve değerlendirmeler.

– Üreticilere ait toprak, su, gıda, vb. analizler, sertifikalar, belgeler, raporlar.

– Farklı kategorilerde Toprak Ana Platformunda hizmet verenler (“katılımcılar”) listesi (isim, kısa CV): şirket ortağı, üretici, stratejik danışman, pazarlama, hukuk, muhasebe, yazılım, tasarım, sosyal medya uzmanı, vb.

– Katılımcıların “emek-değişken” gelir ortaklığı modellemesi.

– Katılımcıların ortaklık bünyesine katılım kabul ve çıkış kriterleri.

– Şirket yönetimini, belirlenecek ve Akıllı Sözleşmeye eklenecek parametreler ve koşullarda, DAO (merkezi olmayan özerk şirket) anlayışında geliştirmek, sürdürmek. 

2. Üreticilerin doğa ve insan dostu üretim süreçlerinin takip sistemleri:

– mobil uygulama haberleşme, foto.

– sözleşmelerin EK bölümünde bağlayıcı hükümler ile detaylandırmalar (kendi üretimi, sözleşmeli üreticiler, satın alınan mamul ürünler, satın alınan hammadde ile üretilen mamul ürünler, vb.).

 – ziyaretler (onaylaşmak kaydıyla, müşteriler tarafından da), uzaktan sorgu sistemleri.

(*): İleri teknoloji sensörler, drone’lar, vb. küçük üreticiler üzerinde “big brother” etkisi yaratabileceğinden önerilmemiştir.

3. E-ticaret fonksiyonlarının kullanıcılar tarafında (web ve mobil uygulamalar için) iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması:

– üretici ve ürünler hakkında (güven sağlayıcı) ilave bilgi, foto, video, vb.

– satın alma ve ödeme aşamalarında ek kolaylıklar.

– ürün ve üreticiler hakkında, tüketiciler (müşteriler) tarafından kullanılabilecek forum sayfası.

4. Toprak Ana ticaret sitesi üreticilerinden en asgari düzeyde hizmet payı almak, ek hizmetler sunarak üretici ve tüketicilerin platforma katılım talebini (ve seçiciliğimizi) artırmak.

Hedef: Birlikten güç yaratan; etik, adil ve güvenilirlik parametrelerinde azami seviyeyi hedefleyen insanlardan oluşan bir platform içinde, çekirdek yapıda Türkiye’nin tüm bölgelerinden sağlıklı gıda üretimi ve tedariği hizmetlerini sunarken, çember üzerinde paydaşların gıda, sağlıklı yaşam ve eğitim ile ilgili taleplerine en etkin bütünlükte yanıt vermek, yeni ve daha güçlü bir teknik altyapı tasarımı ve uygulamaları için ekip ve fon oluşturulması.

iletişim: cembirder@toprakana.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s