Gönül Bedeli ve Kitap

Geçtiğimiz sene önerimiz elmayı esas almıştı. Aradan bir sene sonra, bir kitap satışının da gönül bedeli esasında olabileceğini düşünüyoruz. Gıdanın şifası yanında yazının, resmin, müziğin de gönül bedelinde kıymet bulabilmesi…

Farklı kıymetleri düşünen, gözeten, talep eden yeni ekonomi sistemlerine ihtiyacımız var. Yerel ekonomiler küresel neoliberal akıma büyük oranda yenik düşeli, sadece ticari etik anlayış etkilenmedi. İnsanın birey hakkı her geçen gün daha fazlasıyla yok sayılıyor. İnsan eliyle değişen iklim koşulları ve doğanın sertleşen yanıtları bireyselliği güçsüzleştiriyor. Dünya insan nüfusunun farklı yöntemlerle azalmaya başlayacağını düşünmeye başladık. Komplo teorileri veya değil. Robotlar artıyor; insan gruplarının ayrışacağı, ve gereksiz olanların ayıklanmaya başlayacağı bir dönemdeyiz.

Herşeyin olması gerektiği gibi aktığı, evrende, doğada zaten sürekli bir değişim olduğunu, ani sıçrayışlar veya mucizeler karşımıza çıkmasa da, her günün bir öncekinden farklı, taze ve yenilikçi olduğunu bizzat hissetmek mümkün.

Bu kitap, anıların ve kırsal deneyimlerin harmanlandığı, soyut ve somut kavramların iç içe yer aldığı bölümleriyle bir hayat yolculuğu… Aynı zamanda bir hayat tasarım modeli öneriyor – iki güneşli dört gezegenli evreninde.

Gönül Bedeli nedir?

Gönül bedeli uygulaması, ticaret tarihinde ilk yöntem olan takas yaklaşımına benzerlikler içeriyor. Ancak birbirini görerek ve karşılıklı pazarlıkla ellerindekini değiş-tokuş yapanlara artık nadiren köy pazarlarında rastlıyoruz.

Uzaklaştırıldık birbirimizden.

Bugün için belki iyi bir çözüm olabilir; ürünü teslim alan kişinin kendi inisiyatifinde yaptığı değerleme ile oluşturduğu bedeli satıcıya ödemesi…

Alıcının ürünü ne kadar beğendiği, ürünün benzerlerinin piyasa değeri, alıcının alım gücü gibi unsurlar gönül bedeline temel oluşturuyor.

İlk bakışta gönül bedeli uygulaması satıcının alıcıya, tek taraflı bir jesti gibi algılanabilir. Oysa ki amaç ticari boyutu aştığında, ödenen TL değerin ötesinde, alıcı ve satıcı arasında dostluk ve yaşamsal görüş, etkileşim ve üretim gelişebiliyor.

Talep şekli

İletişim için, e-posta adresi: cembirder@toprakana.org

Aralık 2021 öncesinde http://www.toprakana.com.tr üzerinden en az bir kez sipariş verenleri öncelikli kabul ediyoruz. E-posta mesajınızda isim, adres ve cep telefonu bilgilerinizin yer almasını rica ederiz. Teklifimiz stoklarımızla sınırlıdır.

Gönderilerin planlanan başlama tarihi, sipariş sırasına göre, 5 Ocak 2022.

Kitabımızı beğeneceğinizi umuyorum.

Sağlıklı ve dostluklarla dolu bir yıl diliyorum.

Selam ve sevgilerimle,

Cem Birder

1 Comment

  1. merhaba Cem nasılsın Gonul bedeli yazını okudum harıka bir fıkır insaallah ıstedigin seklıyle gelişir. Meyve kurutma tesısını yapmayı dusunuyormusun bence ivedi olarak yapmalısın böylelıkle hem ürünlerin kıymetlenir hemde cocuklar saglıklı meyvelere kavusur.Ayrıca ben şunu dusunuyorum ınsanlar yenı gelişmeler karsısında muhakkak bırseyler geliştirecekler (komin koyler vb) ancak sürdürülebilirliklri ne kadar olacak bunun için sibernetigi kullanmamız lazım yani düsündüklerimizin yasamımızda kolaylıkla ve herkesın hayrına olması lazım Sevgiler SElamlar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s