Köy Evi

Kırsal kimliğin özüne dönebilmesi için çözümlerin yerel, sosyal ve ekonomik değerlerin her birinin hakkını vererek hatırlanması gerekiyor.

Kırsal sürdürülebilirlik…

ta-koy-evi-01

Mutluluğun köylerde yeniden yeşermesine ihtiyaç var. Sadece iklim değişikliğine karşın düşük karbon emisyonu, ağaçlandırma, yağmur hendekleri, toprak yapılar, kardeş bitkiler ile geleceğinde mutlu olamayacak köylü. Kardeş bir toplum hepsinden daha kritik. Yatırımcı gözüyle zihinsel refleksleri terk etmek kritik. Diploma onaylı bilginin fanatizmine düşmemek önemli… Birbirimizden neler öğrenebiliriz diyebilmek önemli…

Tapusu köye ait köy evinin tadilat çalışmalarını maddi sorunlarımız sebebiyle tamamlayamıyorduk. Uzun senelerdir hizmet veremeyen binamızın çatısı bir süre önce çökmüştü.

Binada bir büyük salon ve ayrı giriş kapıları bulunan iki küçük oda bulunuyor. Odaları misafirhane olarak kullanabiliriz.

Sizlerden gelen desteklerle Beşik Köy – Köy Evi, Kurban Bayramı arife gecesinde “Yılanların Öcü” filmi ile ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Çok mutluyuz. Çatının yıkık fotoğrafında hayallerimizi gören, bize inanan, maddi destek veren, kitap gönderen veya heyecanını bize ileten tüm dostlara çok teşekkür ediyoruz.

Genel olarak etkinlik hedeflerimiz:

a. Çocukların okul sonrası derslere yönelik ek çalışmalar.
b. Kitapevlerinden, arkadaşlarımızdan ve fuarlardan yazılı materyal (kitap, dergi, broşür, vb) desteği. Az sayıda kitap ve birlikte okuma geceleri…
c. Toplantılar, köyümüzü ziyaret edenlerle sunum ve seminerler.
d. Çocuklara ve gençlere yönelik sanat ve spor çalışmaları (köy evi içinde ve bahçesinde).
e. Canlı müzik dinletileri: kırsal ve şehir temelli müziklerin buluşması.
f. Köy Sineması.

Tüm etkinlikler ücretsizdir.

1397835_10151786528003208_1211531331_o

 

Mutluyuz: Projeksiyon makinası, bilgisayar, yazıcı ve hoparlörler de geldi.

Sizlerden gelen yardımlarla elektrik tesisatı da tamamlandı. Salona soba aldık.

Şimdilik ilave kitap da istemiyoruz. Önce elimizdekileri sakince okuyalım, anlayalım. Sonra bu kitapları başka köylere hediye etmek istediğimizde, önereceğiniz kitapları misafir edelim.

Çocuklarımız kendi mekânlarında özgürce zaman geçiriyorlar. Yüzleri gülüyor; anne ve babaları gülümsüyor. Pazar günleri saat 17:00’de buluşuyoruz…

ta-musa

Köy Evi’nin mimarı Musa Usta ile o günleri konuştuk. Sağda ise torunu Musa var. Dede ve torun, birlikte, son yıllarda koyun-keçi işi yapıyorlar. Musa Usta Kaz Dağları’nda yer alan yangın kulelerinin çoğunda çalışmış; orman bölge idaresinin ustalığını yapmış. Tadilat çalışmaları öncesinde Köy Evi için kendisinden önerilerini aldık.

Köy Evi için destek veren iki dostumuzun ifadelerini sizlerle paylaşmak isteriz:

Köy Evinin fotoğraflarına uzun uzun baktım. Çocukluğumun mutlu günlerini, sıcaklığını ve saflığını hatırlattı bana. Gülümsememe neden oldunuz. Köy Evi ile ilgili 29 Mayıs’tan once olabildiğince çok iş yapmak istediğinizi yazmışsınız. Az bir miktar olmasına rağmen yine de 1000 TL gondermek istedim. Bu faydalı ve olumlu çabalarınızın diğer köylere de örnek olacağı, en azından insanların (bende olduğu gibi) bu konuyu uzun uzun düşünmesine  neden olacağınız belli. İyi günler dilerim. Meltem Serin
Çam sakızı çoban armağını bir yardım yapmaya çalıştım. İnşallah işinize yarar. Sevgiler. Nilgün K.

Köy Evi kütüphanesi için ilk kitap yardımı sevgili Tijen İnaltong’dan geldi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Daha sonrasında bize inanan, çalışmalarımızı duygularıyla paylaşan ve destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Çocuklarla kütüphanede kitap okuyoruz. Resim yapıyorduk, devam edeceğiz. Masa oyunları oynanıyor. Etraf olabildiğince düzenli, temiz. Köy Evi’ni şimdilik çocuklar sahiplendiler.

1415526_10151793578873208_1474437240_o

 

Köy Evi filmleri:

Köy Blog Sitesi:
http://besikkoy.blogspot.com/p/koy-evi.html

1410776_10151796014968208_575416167_o

 

İlk ziyaretçilerimiz henüz Köy Evi tamamlanmadan Almanya’nın Osnabrück şehrinden gelmişlerdi. Pandomim sanatçısı Manfred Pomorin bize bir küçük gösteri sunmuştu:

Beşik Köy’ündeki bu çalışma bir model olabilir. Hem kütüphane, hem de her yaştan insanın eğlenmek için buluşacağı bir alan.

Köyler kendi Köy Evlerini kurmalı. Kahvelerle rekabet oluşturmaz.